Comparison of dog food brands Comparison of characteristics and price differences of various dog food

Oct 18,2024
7Min

Bolo Crispy Xiangle

It is cheap and easy to buy (available in all supermarkets), and there are many buyers. However, because the price is lowered, the cost is reduced. They are all produced with low-grade pork by-products (the content is not yet certain!), so the nutritional content is very poor. How much meat and vegetables do you want for 7 yuan per pound? , vitamins in it? What's more, 7 yuan is the retail price. After taking into account the profits of various sales channels, everyone should think about the cost.

Editor's reminder: I once fed my mini Chixiangle for a month, and the hair on his body became obviously white, and the color of his coat turned dull and dry. There was also the phenomenon of eating shit (a symptom of lack of trace elements), and the above adverse conditions were improved after a week of changing to Aimus.

Baolu Puppy High Calcium Milk Dog Food

It is cheap and easy to buy (all sizes are available in supermarkets), and there are many buyers. The nutritional content is better than the fragrance. This type of dog food is recommended for dog owners who are struggling financially. The general market price is about 10 yuan per kilogram. Economical and practical.

Baolu Yiwei

I don’t know where the market for this type of dog food is and what kind of customer group it is aimed at! To be honest, Yiwei looks the same as a Baolu puppy, but its price is higher than that of a Baolu puppy. For us sellers, of course we are willing to recommend Yiwei, because the profits will be relatively large. But speaking with conscience, I think there is no difference between Yiwei and Baolu puppies.

Bolo Avis

Bolo’s top product. Number one in sales in the United States. For dogs who are particular about bone mass, Ives is the first choice dog food. Judging from my experimental results, Aiweisi has significantly improved the calcium deficiency. Therefore, it is recommended that you feed Ives dog food when you are a puppy, so that your dog will have a strong physique and well-developed bones. Moreover, IVS puppy food has a very good hydration effect and is easy to soak. Puppies are easy to swallow. The drawback is that the price is slightly higher. But I think it's worth it. And the taste is not as good as Imus and Royal. If you feed Ivis after feeding Imus and Royal, some dogs will be picky and refuse to eat. Therefore, it is recommended to feed Aiweisi first when puppies are young, and then switch to other dog foods after sufficient calcium supplementation. After all, the growth period is the most important!

Royal Canin Food

It is a bestseller in Europe. The price is not too high. The biggest advantage is that it tastes good! Fragrant. Every time I open a bucket of dog food for royalty, I'm greedy. Higher oil and protein content. It's great for shiny fur. Personally, I don’t think Royal Canin food has as much calcium as Avis. My opinion is to mix avis with royal food. Or feed Avis for a while, feed the royal family for a while. However, I’m afraid this dog won’t eat Avis after eating the fragrant Royal! Little experience: During the days when I was eating Royal Canin food, my dog’s coat color became noticeably brighter.

American Ames dog food

Comprehensive and balanced nutrition, no obvious advantages and disadvantages, and the indexes in all aspects are relatively average. The price is high. Contains tooth-cleaning microcrystalline particles. For those who want to save troubleFor pet owners, they can feed their dogs Amos throughout their lives, from puppy food to adult dog food.

Hills dog food

The biggest feature is just one word: expensive! The editor carefully compared the various ingredients of Hills and found that they are similar to those of Ames. However, it seems to taste better than Ames, because my dog ​​always chooses Hills over the two dog foods. If you're willing to buy the most expensive dog food for your dog, Hills certainly can't compete. Hills sheep rice food is the most highly rated among the Hills dog food series. But Hills is primarily known for its prescription dog food. If your dog is in good health, I don’t think you need to buy such expensive prescription dog food. It would be good to just buy lamb rice. There are other brands, such as Purina’s high-end line, that are also great.

Purina Dog Food

Purina’s products are divided into three grades: A, B, and C. When entering the supermarket, they belong to the C grade. Better products such as the 0NE series belong to the B grade (maybe different from Royal It's almost the same, available at First Medical), and the ProPlan series is A-grade, definitely better than Royal's. ProPlan is divided into top formula, professional formula for adult dogs and professional formula for puppies. The top formula will make you fat and is suitable for competition dogs and dogs with a large amount of activity. The professional formula for puppies is also rich in nutrients.
Previous article:How to Make Your Own Dog Rice DIY Sausage Egg Rice for Dogs
Next article:How much does a Caucasian dog cost? Survey on prices of Caucasian dogs across the country
Related articles
[!--temp.footer--]